Podczas prawidłowego przebiegu sprawy rozwodowej orzeczenie rozwodu jest możliwe nawet po jednej wizycie na sali sądowej. Dla uniknięcia przedłużania niezbyt przyjemnego procesu warto udać się do prawnika. Z jego pomocą postępowanie będzie miało znacznie sprawniejszy przebieg. Czy są inne sposoby, które pozwolą na przyspieszenie przebiegu sprawy rozwodowej?

Czy rozwód bez orzekania o winie jest w stanie przyspieszyć postępowanie rozwodowe?

O rozwodzie bez orzekania o winie możemy powiedzieć, kiedy zainteresowani wspólnie dążą do uzyskania rozwodu, jednakże nie wskazują winowajcy rozstania. Ma to ogromny wpływ na tok postępowania dowodowego w sprawie. Jest tak dlatego, że bardzo rzadko winny rozwodu zgadza się na rozwiązanie małżeństwa wyłącznie ze swojej winy. Prawie zawsze skutkuje to podważeniem prawdziwości dowodów przedstawionych przez współmałżonka, a przy okazji chęcią zaprezentowania tych na własną korzyść, to z kolej skutkuje wydłużeniem postępowania sądowego. Podstawą sprawnego zdobycia orzeczenia o rozwodzie może być zatem głównie porozumienie stron w kwestii orzekania o winie.

Właściwie sporządzony pozew o rozwód – jak powinien wyglądać?

Bardzo często tematy związane z formalnościami wywołują zakłopotanie. Na dodatek nieprawidłowo sporządzone pismo zawsze fatalnie odbija się na przebiegu każdego procesu, także postępowania rozwodowego. Dla uniknięcia komplikacji w tym zakresie, sporo osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalistów. Ich poszukiwania można zaobserwować po zerknięciu w internecie na popularność takich fraz, jak choćby adwokta rozwód kraków czy adwokat Warszawa.

Kiedy dokumentacja związana ze sprawą rozwodową jest prawidłowo sporządzona i pełna, wtedy sąd ma możliwość niezwłocznego rozpoznania sprawy. Gotowe przykłady wszelkich pism sądowych znajdują się w sieci, ale znacznie prostsze będzie udanie się do prawnika.

Pamiętajmy o dokonaniu płatności za rozwód

Prawidłowo uregulowana opłata sądowa za pozew rozwodowy prowadzi do tego, że Sąd nie ma potrzeby wzywania strony do jej uzupełnienia ani uiszczenia, to z kolei skraca to czas oczekiwania na pierwszy termin rozprawy. Łącznie ze złożonym pozwem o rozwód można złożyć wniosek o zwolnienie od płatności kwoty potrzebnej do złożenia pozwu o rozwód. Taki wniosek prawdopodobnie wydłuży proces, bowiem Sąd przed rozpoznaniem sprawy wcześniej musi wydać postanowienie w sprawie wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej.

By cites